Parfümler Alerji Yapar mı?

Alerji, insan vücudunda oluşan, herhangi bir maddeye karşı gösterilen,  hassasiyet reaksiyonudur; aynı miktar ve koşullarda, başka kişiler için zararsız olan,  yabancı maddelere karşı, bazı kişilerin aşırı duyarlılık göstermesidir.

Alerji belirtileri kaşıntı, kurdeşen ya da astım, saman nezlesi belirtileri, hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı olarak görülebilir.

Alerji konusu, hassasiyete neden olan durumlar kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için, genel olarak karmaşıktı.

Hassasiyet , polen, toz, ilaç  vb. gibi şeylere karşı oluşabileceği gibi bir tek kimyasala karşı da meydana gelebilir. Bir milyar insana şifa olabilen bir ilaç bir kişide alerjik bir reaksiyona neden olabilir.

En basit formüle sahip bir parfümün  bile, yüzden fazla bileşenden oluşması,  parfümlere karmaşık bir yapı kazandırır. Parfüm içinde yer alan bileşenlerden birine karşı, vücutta oluşabilecek hassasiyet reaksiyonu alerjiye sebep olabilir.

Parfüme karşı meydana gelen alerji, genelde o parfümün kullanımının bırakılmasıyla ortadan kalkar.

Çok önemli bir diğer husus ise yeni traş edilmiş bir cilde sıkılmış parfümün kızarıklığa neden olması,  yoğun şekilde güneşe maruz kalmış, güneş yanığı bulunan cilde parfüm sıkıldığında oluşacak lekelenmeler ve reaksiyonlar, solaryum uygulanmış bir ciltte oluşacak lekelenmeler ve reaksiyonlar, açık yaranın bulunduğu bölgeye sürülen parfümün sebep olacağı yanma hissi, göze ve ağıza sıkılan parfümden kaynaklı sorunlar , parfümün ağıza ve buruna çok yakın alana sıkılmasından kaynaklı hapşırık ve burun akıntısı, krem ve losyon uygulanmış bir cilde parfüm sıkıldığında hissedilen kaşıntı vb. alerjik reaksiyonlar olmayıp, tüketicinin yanlış kullanımının birer sonucudur.

By |2020-07-02T23:52:09+03:00Temmuz 2nd, 2020|Yorum yok

About the Author:

Siz de fikrinizi belirtin